Tel/fax: +381 11 316 3074, Mobilni: +381 65 333 9353
Tel/fax: +381 11 316 3074, Mobilni: +381 65 333 9353
Kako se prema njima ponašati i kako ih je najbolje ukloniti?
Šta je predispozicija za nastanak mekih fibroma? Šta su viseće bradavice? Kako izgledaju viseće bradavice, a kako meki fibromi? Detaljnije u tekstu iz novinskoh članka u prilogu.
Viseće bradavice - Meki fibromi
« NazadKao rezultat liberalizacije seksualne aktivnosti, ranijeg započinjanja seksualnog života i povećane seksualne aktivnosti, može se govoriti o jednoj vrsti epidemije infekcija koje se prenose seksualnim putem. Ove bolesti mogu biti izazvane bakterijama, virusima, gljivicama, protozoama i artropodama Od naročitog značaja je uočena korelacija između seksualno prenosivih bolesti i nastanka pelvičnih inflamacija čije su komplikacije mnogobrojne i dalekosežne. Zato je otkrivanje i lečenje ovih infekcija imperativ za svakog ginekologa i akušera.
Infekcije genitalnog trakta izazvane humanim papiloma virusima (HPV) su česte, naročito u mlađih seksualno aktivnih osoba. Incidenca ovih bolesti je u stalnom porastu. HPV se prenosi uglavnom seksualnim kontaktom. Period inkubacije je različit i kreće se od nekoliko dana do nekoliko meseci, ali i više godina. Infekcije ovim virusima se manifestuju u različitim kliničkim i subkliničkim oblicima zahvatajući donji genitalni trakt, perineum i perianalnu regiju kod žene, a kožu i sluzokožu penisa, preponski i perianalni predeo kod muškarca.
Invazivni karcinom grlića materice drugi je po učestalosti kancer u svetu i sa skoro pola miliona novih slučajeva svake godine, čini 12% svih slučajeva raka u žena. U Srbiji je cervikalni kancer 12. po učestalosti uzrok smrti i čini 6% svih smrtnih slučajeva u žena. Većina slučajeva karcinoma grlića materice kao i broj smrtnih slučajeva pojavljuje se u manje razvijenim regionima. Srbija ima najveću incidencu cervikalnog karcinoma u odnosu na sve druge republike bivše Jugoslavije i jednu od najvećih među zemljama jugoistočne Evrope.
Infirtlitetom se smatra izostanak koncepcije nakon godinu dana normalnih polnih odnosa bez upotrebe kontracepcije. Kad govorimo o neplodnosti, neophodno je razdvojiti mogućnost nastanka trudnoće od nemogućnosti donošenja na svet živog ploda, odnosno nemogućnosti novorođenog deteta da preživi. Po važećim svetskim statistikama oko 10% parova je neplodno. Pravalenca neplodnosti nešto je veća u žena nego u muškaraca. Plodnost jednog para direktna je projekcija kompleksne interakcije fertilnog potencijala svakog partnera ponaosob.
Antenatalna zdravstvena zaštita trudnica predstavlja skup mera koje se sprovode u toku trudnoće sa ciljem da se očuva zdravlje, spreči oboljevanje majke i rodi doneseno, zdravo i za život sposobno dete. Ciljevi zaštite u trudnoći su : sistematski pratiti zdravstveno stanje trudnice i ploda, na vreme identifikovati trudnoću sa visokim rizikom koja zahteva posebnu brigu za majku i plod, blagovremeno preduzeti odgovarajuće dijagnostičke i terapijske procedure, svim trudnicama pružiti podršku, dati odgovarajuće savete i informacije.
Rak dojke je najčešći maligni tumor kod žena i vodeći uzrok smrti među malignim tumorima i jedan je od vodećih uzroka prevremene smrti kod žena. Broj novoobolelih žena u svetu svake godine iznosi oko 1 150 000. U Srbiji broj registrovanih novoobolelih svake godine čini više od četvrtine svih malignih bolesti kod žena. Stope incidence i mortaliteta su u stalnom porastu. U našoj zemlji rak dojke predstavlja veliki problem i iz razloga što se najčešće otkriva u odmakloj fazi. Svim ženama preporučuje se odgovarajući režim skrining pregleda.
Dubrovačka 3, 11080 Beograd, Zemun
Tel/fax: +381 11 316 3074
Mobilni: +381 65 333 9353
E-mail: ordinacijaeva@gmail.com
SPECIJALISTIČKA GINEKOLOŠKO AKUŠERSKA ORDINACIJA "EVA" | Design by NormaReclamare